BCA Committees:

  • Economic Development Committee
  • Government Affairs Committee
  • Membership Committee
  • Program Committee
  • Safety Committee
  • Workforce Development & Education Committee
  • Young Professionals Committee
    Calendar
    DEC 2017
    S M T W T F S
    1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
    31
    Return to DECEMBER 2017

BCA Board of Directors and Committees

Board of Directors:

  • Ron Roberts - President, Schmidt Electric, Inc.
  • Brad Smith - 1st Vice President, Hagerman
  • Greg Lynch - 2nd Vice President, Almet, Inc.
  • Jake Fetters - Treasurer, Mosaic Building Solutions LLC
  • Mark Veerkamp - Past President, Shambaugh & Son, LP
  • Devon Kirk, Robert E. Crosby, Inc.
  • John W. Brogan, BZW Master Painters Inc.
  • Brian Gerig, Irving Materials, Inc.
  • Brandon Bushee, Brooks Construction Company, Inc.
  • David Michael, Michael Kinder & Sons, Inc.
  • Phil Miller, C.M.S. Roofing, Inc.
  • Eric Olson, T-E INCORPORATED
  • Eric Pedersen, Fetters Construction, Inc.
  • Mike Schenkel, Schenkel Construction, Inc.
  • Gary Voirol, MSKTD & Associates, Inc.
  • Mark Warsco, Rothberg Logan & Warsco LLP
  • Larry Weigand, Weigand Construction Co., Inc.

 

Economic Development Committee:
To promote growth and development in Allen County and Northeast Indiana.

  • Rob Young - Chairman, The Hagerman Group
  • Rick Lehman - Vice-Chairman, Keystone Concrete, Inc.
  • Michael Barranda, Burt, Blee, Dixon, Sutton & Bloom, LLP
  • Andy Brooks, Brooks Construction Co., Inc.
  • Jake Fetters, Mosaic Building Solutions LLC
  • Matt Graves, Strahm
  • Janet Roe, One Eleven Design
  • Aimee Shimasaki, MartinRiley Architects/Engineers
  • Steve Zacher, The Zacher Company
  • Tom Nowak, Katz, Sapper & Miller
  • Tom Deitche, Bradley Company
  • Todd Zonker, Moss Building Products & Service Center, LLP
  • Sam Schenkel, Lassus Brothers Oil, Inc.
  • John Hoffman, Star Excavating
  • Tim Ehlerding, Fetters Construction Inc.


Governmental Affairs Committee:
To monitor legislation affecting construction and develop closer relationships with local elected officials.

  • John W. Brogan - Chairman, BZW Master Painters, Inc.
  • Ron Roberts - Vice Chairman, Schmidt Electric, Inc.
  • Bill Fishering, Beers Mallers Backs & Salin, LLP
  • Parry Leavell, Star Financial Group
  • Bill Meyer, Shambaugh & Sons, L.P.
  • Cindy Riebersal, Brooks Construction Co., Inc.
  • Mark Warsco, Rothberg Logan & Warsco LLP


Membership Committee:
To seek and retain quality members and involve members in BCA activities.

  • Greg Lynch - Chairman, Almet, Inc.
  • Melissa Jaegle - Vice-Chairman, Ambassador, Master Consultants LP
  • Patti Hudkins - Ambassador, Moss Building Products & Service Center, LLC
  • Karin Sherbahn - Ambassador, Master Consultants LP
  • Brandon Bushee, Brooks Construction Co., Inc.
  • Devon Kirk, Robert Crosby, Inc.
  • David Michael, Michael Kinder & Sons, Inc.
  • Nick Shah, Impex International Inc.
  • Mick Stewart, ISU Stewart, Brimner, Peters & Company
  • Gary Voirol, MSKTD & Associates, Inc.
  • Trent Wegman, Shambaugh & Son, L.P.
  • Cecile Weir, 1st Source Bank
  • Tom Fisher, Stoops Freightliner
  • Tad Marsh, Zumbrun Constructon Co.


Program Committee:
Plans and implements BCA membership meetings, programs and events.

  • Jeff Harding - Chairman, Jeffrey B. Harding, P.C.
  • John Hawkins - Vice-Chairman, H & H Sales Co.
  • Todd Adams, Elevatus Architecture
  • Brian Gerig, Irving Materials, Inc.
  • Phil Miller, C.M.S. Roofing, Inc.
  • Amanda Kinneman, Star Financial Group
  • Andrew Lamping, Cyclone Social
  • Kelli Warner, Design Collaborative
  • Chase Sizemore, Moss Building Products & Service Center, LLC


Safety Committee:
To identify member's safety-related needs and direct the program of work to serve them, including the Safety Excellence Awards program, membership-wide safety training programs, and the bi-monthly Safety Directors Forums.

  • Sheryl Wiser - Chairman, Fox Contractors Corp.
  • Tom O'Connor Jr. - Vice-Chairman, Shambaugh & Son, L.P.
  • John Brogan, BZW Master Painters, Inc.
  • Keith Campbell, C.L. Schust Company
  • Joe Morken, Fetters Construction Inc.
  • Monty Richmond, Brooks Construction Co., Inc.
  • Jordan Scheiber, Gibson
  • Mike Schenkel, Schenkel Construction, Inc.
  • Rachel Skinner, Crosby Excavating
  • Mark Spears, Fox Contractors Corp.
  • Thomas White, The Hagerman Group
  • Andy Litchfield, Gibson
  • Joe Strack, Don R. Fruchey, Inc.
  • Harrison Tash, Weigand Construction
  • Shawn Reader, Hagerman


Workforce Development and Education Committee:
To provide practical learning opportunities based on the needs of the membership that foster individuals' career growth and members' organizational development and to raise awareness of construction industry career opportunities in northeast Indiana.

  • Peter F. Schenkel - Chairman, C.L. Schust Co., Inc.
  • James Brunson, Ivy Tech Community College
  • Mark Englert, Mill Supplies, Inc.
  • Gordon Fisher, Old National Insurance
  • Tim Hamilton, IPFW
  • Zach Kessie, Fire Barriers, LLC
  • Jason Scott, Patriot Engineering & Environmental, Inc
  • Ryan Shotts, Brooks Construction Co., Inc.
  • Karen Stahl, Moake Park Group, Inc.
  • Dan Warner, G & L Corporation
  • Larry Weigand, Weigand Construction Co., Inc.
  • Monty Richmond, Brooks Construction Company, Inc.
  • Michael James, Faegre Baker Daniels LLP
  • Craig Scherschel, Needham DBS
  • Bill Meyer, Shambaugh & Son, LP
  • Parry Leavell, Star Financial Group


Young Professionals Committee:

  • Mick Stewart - Chairman, ISU Stewart, Brimner, Peters & Co.
  • Tom Werling - Vice-Chariman, The Hagerman Group
  • Brian Clifford, Faeger Baker Daniels LLP
  • Dylan Markley, The Hagerman Group
  • David Michael, Michael Kinder & Sons, Inc.
  • Jason Scott, Patriot Engineering & Environmental, Inc.
  • John Foxworthy, Mahara Wealth Partners
  • Chase Sizemore, Moss Building Products and Service Center
  • Kelsey Rowe, Design Collaborative